pozycjonowanie stron WWW projektowanie wykonywanie technologie flash xhtml php javascript actionscript xhtml


Szukaj:  

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności:

 Obrazy w formacie Windowsa

Firma Microsoft chce wprowadzić na rynek nowy format plików graficznych o wdzięcznej nazwie Windows Media Photo. Format ten ma rywalizować z formatem JPEG. Obrazki w nowym formacie są podobno dwa razy mniejsze niż obrazy JPEG. Przy kompresji 12:1 uzyskać można efekt podobny jak w JPEG przy kompresji 6:1.


W czasie prezentacji na konferencji Windows Hardware Engineering Conference w Seattle, lider projektu Bill Crow z Microsoftu pokazał dwa obrazki Windows Media Photo i JPEG, obydwa poddane kompresji 24:1. Na obrazie w formacie Microsoftu można było zobaczyć o wiele więcej szczegółów.
Z takiej oszczędności miejsca może płynąć wiele korzyści. Poza możliwością zamieszczenia większej liczby zdjęć na nośniku, powinien skrócić się czas drukowania, transferu obrazów przez sieć, itp. Można się spodziewać, że wpłynie to również na korzystanie z kamer i aparatach cyfrowych. Windows Media Photo ma mieć także inne zalety, np. obracanie obrazu nie będzie wymagało jego dekodowania i ponownego kodowania.
Nowy sposób zapisu będzie zaimplementowany w Viście i XP. Bill Crow, powiedział, że jednym z najczęstszych powodów ulepszania komputerów jest chęć używania ich do obsługi cyfrowych obrazów. Podczas stworzenia nowego formatu uwzględniono potrzeby producentów aparatów cyfrowych, jedną z kluczowych funkcji Visty ma być zarządzanie fotografią cyfrową.
Producenci sprzętu na razie nie palą się do przesiadki z JPEG na format Microsoftu. Ralf Mueller z Sony Ericsson uważa, że tak samo, jak w przypadku Windows Media Audio i Windows ze względu na przyjęte plany dotyczące rozwoju, nie nastąpi to jednak przed 2008 rokiem. Może będzie to pierwszy format pozwalający na znaczną kompresję i nadający się do zastosowania w profesjonalnej fotografii, gdyż ze względu na utratę jakości, JPEG nie nadaje się do poważnych zastosowań. Steven Wells, fotograf, pokłada w formacie duże nadzieje.
Najważniejsze jest spopularyzowanie nowego rozwiązania, oraz przekonanie do współpracy największych graczy na rynku programów graficznych, takich jak na przykład Adobe Systems i Apple Computer. Oczywiście wiele wskazuje na to, że format może zginąć, jeśli Microsoft nie wprowadzi odpowiednich rozwiązań licencyjnych, które pozwolą producentom oprogramowania i sprzętu na swobodne korzystanie z niego.
 
Dodano: 2006-05-26

TAGI: Windows, Vista, Microsoft, obrazy

powrót

  2006 - 2008 © marcol.art.pl